Hargita Megye Tanácsát azzal vádolják a román pártok megyei képviselői, hogy nagyobb összegeket juttatnak a túlnyomórészt magyar lakosságú településeknek

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Hargita Megye Tanácsa (CJ) pénteki rendkívüli ülésén döntött arról, hogy a megye északi részén fekvő települések számára jóval kisebb összegeket különítenek el, mint amennyit a magyar lakosságúaknak osztanak ki a jövedelemadó 6 százalékos áfavisszaosztásból. Ez a tény a román pártok tanácsosainak elégedetlenségét váltotta ki – tájékoztat az AGEPRES.

A rendkívüli ülésen vitára és jóváhagyásra terjesztették a Gyergyószék és Maroshévíz környéki települések számára a 6%-os áfavisszaosztásból származó összegek szétosztásáról szóló határozatot. A döntést az előző ülésről halasztották el, mert a román településeknek javasolt összeg tízszer kevesebb volt, mint a túlnyomórész magyar lakosságú helységeknek juttatott pénz.

Costin Hîrlav PSD tanácsos hangsúlyozta, hogy nagyon nagy, akár tízszeres különbségek vannak a túlnyomóan magyar lakosságú települések és a többi között, hangsúlyozva, hogy a kiutalásokat nem etnikai szempontok szerint, hanem a lakosok száma szerint kell megtenni.

Kifejtette azt is, hogy a 6 százalékos áfavisszaosztásból származó összegek felosztására nincs egyértelmű módszertan, a felosztást a megye három területének, Udvarhely-, Csík- és Gyergyószék RMDSZ vezetőségei állapítják meg. Reményét fejezte ki, hogy a túlnyomórészt románok lakta Maroshévíz területét a jövőben külön területként kezelik, és az elosztást már nem az RMDSZ gyergyószéki vezetősége végzi.

Teodor Dobrean PNL-tanácsos az AGERPRES-nek azt nyilatkozta, hogy remélte, hogy a románok lakta települések számára nagyobb összegek elkülönítésére irányuló kérelmet jóváhagyják, de ez nem történt meg, mivel nagyon nagy aránytalanság volt a többségében magyarok lakta községeknek juttatott pénzekhez képest.

Rámutatott, hogy a pénteki ülésen megszavazott összegeket az RMDSZ gyergyószéki vezetősége úgy javasolta, hogy egyáltalán nem vette figyelembe az északi terület beruházási igényeit.

Példaként felhozta a döntően magyarok lakta Gyergyóremete községet, amelyik egymillió lejt kapott a gázhálózat fejlesztésére, míg egy hasonló beruházásra Maroshévíz 513 ezer lejt kapott.

Teodor Dobrean rámutatott arra, hogy ő az egész Hargita megye tanácsosa, és a pénzelosztásban az egyensúlyt szorgalmazza, nagyobb összegek kiutalását kérve Gyergyószentmiklósnak is, ahol a magyar lakosság van többségben.

Hargita Megye Tanácsának elnöke, Borboly Csaba azt kívánta hangsúlyozni, hogy a döntések sohasem etnikai alapon születtek , és rámutatott, hogy a következő képviselő-testületi ülésen ezt a helyzetet elemzik, hogy megoldásokat találjanak, figyelembe véve, hogy lesz még a 6%-os kvótából származó pénz, amit el lehet osztani, hogy Maroshévíz és a többi helység se maradjon ki a finanszírozásból.

Rámutatott, hogy optimista politikus, aki hisz abban, hogy a hiba helyrehozható, és szolidaritást és megoldások keresését kérte.

A Hargita Megyei Tanács alelnökét, a gyergyószéki RMDSZ szervezet vezetőjét Barti Tihamért, aki a román pártok tanácsosai szerint méltánytalannak ítélt forráselosztásról döntött, nem sikerült elérni, hogy kifejtse álláspontját.

Az RMDSZ gyergyószéki szervezetének képviselői sem válaszoltak az online tartott rendkívüli ülésen a román pártok tanácsosainak kérdéseire.

A Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Civil Fóruma (FCRCHM) az októberi rendes ülés után, amikor ezt a döntést levették a napirendről, de a nyilvánosság elé tárták, elítélte „az egyenlőtlen elosztás és az igazságtalanság miatt elkövetett intézményi diszkriminációt Hargita Megye Tanácsa részéről a megye román közösségeinek szánt pénzeszközökről, hangsúlyozva, hogy az összegek etnikai szempontok alapján történő elosztása elfogadhatatlan módszer.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy