Improvizációs Bajnokság a gyergyószentmiklósi „Sfântu Nicolae” Elméleti Líceumban

0

Articol disponibil în: Magyar Română

2024. május 23-án, csütörtökön zsúfolásig megtelt a gyergyószentmiklósi „Sfântu Nicolae” Elméleti Líceum díszterme, köszönhetően az UNIȚI PRIN CULTURĂ projekt keretében megrendezett Improvizációs Bajnokságnak. A tevékenységet a drámai művészetet kedvelő diákoknak szentelték, és az UNIȚI PRIN CULTURĂ projekt keretében működő Színházi Műhely keretében zajlott. A projektet a Nemzeti Fellendülési és Ellenállóképességi Terv I5-2, C11-es beruházása keretében finanszírozzák. Emellett a színház és az improvizáció az oktatásba és az iskolai klubtevékenységekbe való integrálásával hozzájárul a diákok alapvető készségeinek fejlesztéséhez, felkészítve őket a modern élet kihívásaira és lehetőségeire.

Azért választottunk ilyen műhelyt, mert a színház és az improvizáció egymást kölcsönösen gazdagító művészeti formák, amelyek platformot biztosítanak az emberi kifejezésnek a maga komplexitásában. Míg a színház jól kidolgozott történeteket és mély érzelmeket hoz, addig az improvizáció a kiszámíthatatlanság és a hitelesség olyan elemét adja hozzá, amely megmozgat és meglep. A kettő együtt vibráló és dinamikus színházi élményt teremt, amely tükrözi az emberi lét sokszínűségét és gazdagságát.

A Hargita megyei Gyergyószentmiklóson, a „Sfântu Nicolae” Elméleti Líceumban az improvizációs bajnokság a középiskola Színházi Klub színházi tevékenységét gazdagította. Míg a hagyományos színházban a színészek egy jól kidolgozott forgatókönyvet követnek, pontos szöveggel és színpadi mozdulatokkal, addig az improvizációban intenzív képzésre, fegyelemre és folyamatos próbákra van szükség a drámai szöveg hű és koherens értelmezéséhez. A közönségnek ezen a színházi formán keresztül lehetősége nyílik arra, hogy összetett történeteket, mély érzelmeket és a társadalomra, valamint saját létezésére vonatkozó reflexiókat éljen át.

A színház az egyik legrégebbi művészeti forma, amely mélyen gyökerezik az emberi kultúrában. A történelem során a színház fejlődött, de lényege ugyanaz maradt: az emberi kifejezés megnyilvánulása, az emberi létfeltételek felfedezésének és az azokon való elmélkedésnek az eszköze. Másrészt az improvizáció a pillanatban való alkotás művészete. Előre meghatározott forgatókönyv nélkül az improvizatív színészek a kreativitásra, az intuícióra és az interakcióra támaszkodva spontán módon építenek fel új jeleneteket és történeteket. A színháznak ez a formája nagyszerű hallgatási készséget, alkalmazkodóképességet és a színésztársakba vetett bizalmat igényel.

Az improvizáció nemcsak a szórakoztatás egyik formája, hanem a személyes és szakmai fejlődés hatékony eszköze is. Az improvizáció gyakorlása javíthatja a kommunikációs készségeket, az önbizalmat és a gyors és kreatív gondolkodás képességét. Az improvizáció segíthet az empátia és az interperszonális megértés fejlesztésében is, mivel a színészeknek folyamatosan tudatában kell lenniük mások érzelmeinek és reakcióinak.

Costin, Rareș, Csaba, Mihai, Cristian, Alexandru és Larisa voltak az improvizációs bajnokság főszereplői, akik szenzációt csináltak gimnáziumunk dísztermének színpadán. A rögtönzött sorok harsány tapsot váltottak ki a közönségből. Rengeteg móka és kacagás volt. Ének, játék és játszás volt. A résztvevők igazi interaktivitást élveztek. A taps megtöltötte a termet, és megtisztító mosolyt csalt a diákok és tanárok arcára. Egy képzeletbeli szereplő is csatlakozott hozzánk… Titanosaurus!

A mindennapi életben az improvizációs technikák javíthatják a kommunikációt, a kreativitást és a problémamegoldó készséget. Az improvizáció gyakorlásával az emberek megtanulnak aktívan figyelni, hatékonyan együttműködni, és nyitottabbak lesznek a változásokra és az új perspektívákra.

A színház és az improvizáció iskolai integrálása számos előnnyel jár a diákok fejlődése szempontjából. A színházi tevékenységekben való részvétellel a diákok kommunikációs készségeket, önbizalmat és empátiát fejlesztenek. A színház arra ösztönzi őket, hogy kifejezzék érzelmeiket és jobban megértsék társaikat, ami elősegíti a jobb együttműködést és kapcsolatokat.

Az improvizáció értékes oktatási eszköz. Éppen ezért a műfaj úttörőinek előadása a gyors és kreatív gondolkodásra, a folyamatosan változó világban nélkülözhetetlen készségek fejlesztésére hivatott. A diákok felfedezték, mit jelent rugalmasnak lenni, alkalmazkodni az új helyzetekhez és hatékonyan együttműködni. Ezek a készségek az élet számos területére átültethetők, és különösen hasznosak a személyes és szakmai fejlődésben.

Vlad Massaci úr, mint rendező és edző, Mihaela Sârbu segédedzővel együtt megmutatta a diákoknak, hogy a színház az egyik legrégebbi és leggazdagabb művészeti forma, a társadalom és az emberi állapot tükre. Ami iskolánkat illeti, a Színházi Klubon belül a diákoknak lehetőségük van különböző tevékenységekben részt venni, mint például színdarabok, szkeccsek és szerepjátékok. Ezek a tevékenységek nemcsak lehetőséget adnak nekik arra, hogy kifejezzék kreativitásukat, hanem jelentősen hozzájárulnak személyes és társadalmi fejlődésükhöz is.

Az UNIȚI PRIN CULTURĂ egy új projekt, amelyen keresztül szeretnénk megváltoztatni az embereket, világokat építeni, megnyitni a személyes fejlődés kapuját a művészet segítségével. Köszönjük az Improvizációs Bajnokságnak, hogy úgy döntött, csatlakozik hozzánk!

      

                         COSMINA MARIA NAN – a gyergyószentmiklósi „Sfântu Nicolae” Elméleti Líceum igazgatója és

                                        SIMONA FILIP – a Színházi Műhely vezetője

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy