Románia még jóformán fel sem szállt az Európai Unió vonatára, míg mások már kezdenek kiszállni

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Az Európai Unió, különösen a közelmúltban csatlakozó államok számára, a megvalósult „Amerikai Álommal” volt egyenlő: egy sor közös ideál- demokrácia, jogok, szabadságok, lehetőségek, egyenlőség és, természetesen gazdasági hatalom.

A szabad mozgás és a Romániánál fejlettebb országokban való munkavállalás lehetősége a jólét és a siker délibábját jelentették sok romániai polgár számára. Ám Nagy Britanniában, amely már évtizedek óta részese mindannak ami Európai Unió és most a kilépés mellett döntött, korántsem fest jól az ott tartózkodó romániaiak jövője.

Habár a kilépés folyamata hosszadalmas (min. 2 év), a Nagy Britanniai munkahelyekhez való hozzáférés nem lesz többé olyan egyszerű. Jelenleg 180.000 honfitársunk dolgozik ott hivatalos munkavállalási engedéllyel, akik akadályokba ütközhetnek a munkapiacon és a szociális segély is kisebb lenne.

A Nagy Britanniában dolgozó románok munkahelyének elvesztése komoly pénzügyi egyensúlyvesztést jelentene, ugyanis a külföldön dolgozók jelentős pénzösszegeket küldenek haza. Az ott tanuló diákok és egyetemisták is érintve lennének. Jelenleg 6.000 fiatal folytatja tanulmányait brit tanulmányi intézményekben.

Románia 2007 január elsején csatlakozott az Európai Unióhoz. A belépés dátumának javaslata a szaloniki csúcstalálkozón hangzott el, amelyet 2004 június 18- án Brüsszel jóváhagyott. Mialatt mi majdnem egy évtized után még mindig próbálunk beilleszkedni, egyes régiséggel rendelkező országok a kilépés mellett döntenek. Ez eddig egy példátlan esemény, aminek beláthatatlan következményei lehetnek. Tény, hogy ez egy komoly gazdasági, politikai és társadalmi vonatkozásokkal járó egyensúlyvesztés első jele.

Anglia kilépését az unióból a nemzetközi piacok zuhanása és a valuták hullámzása követte, ami negatívan befolyásolja és destabilizálja országunk amúgy is kis jövedelmű térségeit, ahol a legkisebb pénzügyi változás is nagy problémákat okozhat: Hargita és Vaslui megyéket.

További, az Angliából hazatelepedő munkaerő által közvetett módon befolyásolt megyék Neamț, Suceava, Bacău.

A továbbiakban kiderül nem akarnak- e további országok is kilépni az unióból, mialatt mi az uniós közösségtől érkező támogatások elköltésével küzdünk.

D.E.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy