Véletlenszám generátor- mi az és hol használják

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Véletlenszám generátorok azok a rendszerek, amelyek képesek olyan számértékek előállítására, amelyek a felhasználó által előre meghatározott határokon belül vannak. Általában ezek szoftveralkalmazások formájában fordulnak elő, de vannak olyan tapintható módszerek is, amelyek véletlenszerű értékeket generálnak. Ez a fajta alkalmazás nemcsak egyetlen számot generálhat, hanem több számot is létrehozhat. Annak ellenére, hogy bármely ilyen rendszer mögött összetett algoritmus létezik, a valóban kiszámíthatatlan eredmények előállítása bonyolult, gyakran előre meghatározott matematikai számításokkal.

A véletlenszámok generálása során megkülönböztetünk valódi és ál (pszeudo) véletlenszám generátorokat. Az egyik legjobb példa erre a koncepcióra a zenei lejátszólista. Egy valóban véletlenszerű értéket generáló alkalmazásnak nincsenek korlátozásai, ha ugyanannak a dalnak az ismétléséről van szó. A legtöbb esetben a zenei programok úgy vannak beállítva, hogy kétszer nem játszzák le ugyanazt a melódiát, így egy ilyen rendszer nem tekinthető véletlenszám generátornak, hanem ál (pszeudo) véletlenszám generátor.

Alkalmazási területek

Egyik alkalmazási területe a véletlenszám generátoroknak a kaszinók, a lottó, továbbá egyes művészek és grafikus tervezők használják teljesen véletlenszerű képek létrehozására. Egy bonyolultabb terület, amelyben ez a fajta rendszer különösen fontos, a kriptográfia. A személyes adatok védelme az utóbbi időben egyre többet vitatott témakör, ezek biztonságos továbbítása bizonyos társaságok számára kritikus kérdést jelent. Legyen szó a közösségi oldalakon továbbított magánjellegű üzenetekről, személyes banki adatok betáplálásáról kifizetések eszközlésére, fióknevekről és jelszavakról, ezek a rendszerek biztosítják a névtelenséget és a védelmet az illetéktelen hozzáférők elől.

A statisztikusok olyan rendszereket használnak, amelyek véletlenszerű értékeket generálhatnak, hogy könnyebben kiszámolhassák az eredményeket, és megszüntessék a kísérleti hibákat, amelyek a tudatos számok következtében előfordulhatnak. Gyakran ezeket a rendszereket a felhasználók határozzák meg, és a bevezetett „szabályok” a kapott értékek több szempontjára vonatkozhatnak. Ezen a területen a valószínűségelmélet is szerepet kap az eredmények értelmezésében, végső soron ezek csak tájékoztató jellegűek.

Ez csak néhány olyan terület, ahol a véletlenszám-generáló rendszereket folyamatosan használják. Vannak olyan tevékenységek és események is, amelyek egy ilyen rendszert használnak, de a legtöbb esetben a hatás nem olyan nagy, mint a fent említett helyzetekben.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy